Jako marketer (a zwłaszcza taki, który obsługuje wiele różnych narzędzi dla swoich klientów) często muszę w jakiś sposób połączyć używane rozwiązania. Czasem chodzi o połączenie ze sobą narzędzi służących do reklamy z CRM, innym razem o połączenie ankiet z systemem mailingowym, a jeszcze innym razem połączenie kilku różnych mechanizmów analitycznych w jedną całość. Potrzeby są bardzo różne i nie będę tutaj wymieniać wszystkich (aczkolwiek w dalszej części opiszę dokładniej kilka głównych typów). Aby połączyć ze sobą zróżnicowane mechanizmy muszą współpracować ze sobą, najczęściej poprzez interfejs API. Jednak aby to zrobić często potrzeba mieć sprawny i nieprzeciążony dział IT. Z moich doświadczeń jednak wynika, że o ile firmy zwykle mają dział IT lub kompetentnego programistę – freelancera, o tyle bardzo często nie mają oni czasu na dodatkowe sprawy. Bardzo często ich listy zadań są zawalone bardziej „strategicznymi” tematami i integracja narzędzi marketingowych kończy się na każdorazowym wyciąganiu danych z kilku systemów i ręczne ich przeklejanie.
Są jednak narzędzia, które niczym klej spajają te wszystkie narzędzia, jednocześnie są o tyle proste, że co bardziej techniczny marketer bez problemu sobie z nimi poradzi, a przy większym zaangażowaniu i odrobinie znajomości interfejsów API – poradzi sobie nawet z trudnymi wyzwaniami. Takim właśnie narzędziem jest Make (wcześniej znany jako Integromat). Oczywiście nie jest to jedyne narzędzie tego typu, ale zdecydowanie znajduje się w czołówce moich ulubionych. Dzieje się tak z 3 głównych powodów:
- niska cena za obsługę
- duża liczba wbudowanych integracji dla wielu narzędzi
- mechanizmy, które pozwalają na integrację nawet, kiedy brak jest wbudowanych integracji dla danego narzędzia
Zalety Make
Niska cena
Zacznę od tego, że w Make jest też plan darmowy, który w przypadku małych potrzeb może okazać się wystarczający. Jeśli jednak potrzeby są nieco większe jest bardzo wiele różnych planów, które różnią się liczbą operacji, które można przeprowadzić miesięcznie/rocznie, a także są uzależnione od funkcji. Niektóre funkcje są dostępne tylko w wyższych planach.
Operacjami są wszystkie akcje w skonfigurowanych przez siebie scenariuszach. Jeśli więc są to scenariusze bardzo rozbudowane, mające wiele różnych filtrów i ścieżek – może być potrzebna większa ich ilość.
Oczywiście jeśli ktoś ma własny dział IT, który ma czas i zasoby (działający serwer) to może obejść się bez narzędzi typu Make i porównując cenę oczywiście operacje wyjdą wtedy taniej. Jednak dla firm, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z własnego IT – Make wychodzi super efektywnie. Porównując np. Zapiera (który ma podobne zastosowania i tak naprawdę też jest super – pod innymi względami) Make wychodzi o wiele taniej.
Duża liczba wbudowanych integracji
W momencie pisania tego artykułu w Make jest 1363 aplikacji, a większość z nich ma wiele różnych modułów, zarówno jeśli chodzi o wyzwalacze/triggery, filtry, jak i akcje. Dodatkowo są wbudowane rozwiązania, które ułatwiają budowę scenariuszy, takie jak filtry, routery, repeatery, aggregatory i inne. Zmienne można dodatkowo przetwarzać przy użyciu różnych funkcji tekstowych, logicznych, matematycznych i wielu innych – już wewnątrz każdego modułu. To pozwala ma bardzo szczegółową konfigurację.
Integracja, nawet przy braku wbudowanych integracji
Nawet jeśli narzędzie, które chcesz połączyć z innych nie widnieje na liście zintegrowanych narzędzi w Make, dzięki świetnym modułom webhooks, http request, json parser, data store i data strucure – można stworzyć scenariusze, które pozwolą na wykonanie potrzebnych nam funkcji. Jeśli więc aplikacja, którą chcesz podłączyć nie widnieje na liście, lub jest, ale brak odpowiedniego modułu, przy większej znajomości API możesz stworzyć własny moduł, który będzie działał dokładnie tak jak chcesz.
Najczęściej spotykane potrzeby
Wspomniałem, że jest aż 1363 aplikacje, podłączone do Make i każda z nich ma wiele modułów. Daje to naprawdę wiele możliwości. Jeśli jednak nie wiesz w czym mogłoby Ci to pomóc, wymienię tu najczęściej spotykane przeze mnie potrzeby.
- Wysyłka e-mail, w przypadku zapisu formularza (w różnej formie)
- Przekazanie danych z formularza do CRM
- Zapisanie danych z formularza w Google Sheets
- Wyciągnięcie danych z CRM i przesłanie ich do narzędzia Marketing Automation z uwzględnieniem kryteriów
- Łączenie danych analitycznych z CRM i np. narzędzia Marketing Automation
- Połączenie Facebook Lead Ads z CRM
- Przekazanie danych E-commerce np. w momencie zmiany statusu zamówienia
- Zautomatyzowane rozdzielanie deali w CRM według klucza w Make
- Wysyłanie zautomatyzowanych maili
- Przekazywanie informacji przez komunikator o zmianie etapu np. deala
Chcesz skorzystać z Make?
Moim zdaniem Make jest świetnym narzędziem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości zastosowania – zachęcam do skorzystania z przycisku inspiracje. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się na temat cen narzędzia – użyj przycisku Cennik. Dla zdecydowanych jest też przycisk rejestracji. Linki w tych przyciskach są linkami partnerskimi.
Jeśli szukasz wsparcia technicznego marketera – skontaktuj się ze mną. Napisz, jakie masz wyzwania oraz swoje dane kontaktowe.