Typeform – jak na niego natrafiłem?
Nie tak dawno temu miałem do zrobienia ankiety NPS. Testowałem różne narzędzia i między innymi dowiedziałem się o Typeform. Postanowiłem to sprawdzić. Już na początku urzekła mnie w nim prostota, z jaką można tworzyć ładnie wyglądające formularze. Czym dłużej pracuję z tym narzędziem, tym bardziej mi się ono podoba. Dlaczego? Postaram się to opisać w tym artykule.
Do czego można wykorzystać Typeform?
Typeform pozwala na stworzenie wszelkiego typu formularzy. Każdy z nich funkcjonuje jako podstrona do której prowadzi osobny link, ale również jest możliwość umieszczenia ich na stronie internetowej. Jest też ciekawa możliwość dodania pierwszego pytania jako e-mail. Po wyborze odpowiedzi – użytkownik jest kierowany do pozostałych pytań. Możliwości wykorzystywania narzędzia zatem są ogromne. Tutaj wspomnę o tych, które mi podobają się najbardziej.
Ankiety na temat satysfakcji
W ramach Typeform jest możliwość zadawania pytań zarówno w formie zamkniętych i otwartych pytań, ale również pytań o ocenę w danej skali.
Opinia na temat zakupionego produktu lub usługi
Każdy zakup produktu lub usługi może skutkować wysyłaniem linka do ankiety, w którym użytkownik może zaznaczyć swoją opinię.
Ankiety prekwalifikujące do zakupu danej wersji usługi
Jeśli Twoja usługa ma wiele opcji i trudno się połapać w cenniku – można utworzyć formularz, który zada wszystkie kluczowe pytania, które pomogą naprowadzić użytkownika na właściwą opcję.
Gromadzenie leadów i ich scoring
Typeform jest dobrym sposobem na gromadzenie leadów. Dzięki wbudowanym opcjom poszczególne odpowiedzi na pytania mogą też mieć wpływ na scoring, dzięki czemu dział sprzedaży będzie wiedzieć, do których osób odezwać się na początku.
Informacja o przyczynie rezygnacji z usługi
Jeśli użytkownik rezygnuje z usługi – warto poznać przyczynę rezygnacji i dać szansę klientowi na odpowiedzi w eleganckiej formie.
Ankieta badawcza
Jeśli chcesz poznać zdanie innych osób na dany temat – również narzędzie się sprawdzi.
Formularz rejestracji na webinar
Możesz udostępnić link do formularza wszędzie, co jest bardzo wygodne np. przy zapisach na webinar. Dzięki integracjom można po wypełnieniu formularza wysłać wiadomość z linkiem do webinaru.
Quiz
Typeform tutaj również sprawdzi się świetnie. Dodatkowo ma wbudowaną funkcję odpowiedzi w formie obrazków, dzięki czemu taki quiz może wyglądać inaczej niż inne.
Informacje o darmowej i płatnej wersji Typeform
Podstawowe funkcje są dostępne w wersji darmowej, ale do niektórych czynności za narzędzie trzeba zapłacić. Najważniejsze informacje:
Wersja darmowa
Jeśli chcesz tylko zbudować formularze (maksymalnie 3), wszystkie pytania idą po kolei, nie przeszkadza Ci branding Typeform, wystarcza Ci 100 odpowiedzi miesięcznie – śmiało możesz wykorzystywać Typeform w wersji darmowej. W dalszym ciągu narzędzie wygląda świetnie zarówno na desktop i mobile. Masz też dostęp do umieszczaniu formularzy wewnątrz strony i generowaniu linka, gdziekolwiek chcesz.
Wersja płatna
Wersja płatna pozwala na dużo więcej. W zależności od wybranego planu możesz używać ukrytych pól, zaawansowanej logiki, scoringu, rezygnacji z brandingu Typeform, ilości formularzy bez limitu, wiele różnych integracji, przekierowanie na dany adres po wypełnieniu formularza, a także znacznie więcej odpowiedzi miesięcznie.
Zaawansowana logika
Jest to funkcja, która pozwala na wyświetlanie kolejnych pytań w zależności od udzielonej odpowiedzi w poprzednim pytaniu. Może to być przydatne np. w celu poznania dokładniej odpowiedzi na dane zagadnienie, które interesuje użytkownika, pomijając szczegółowe odpytywanie na zagadnienia, które go nie interesują. Logika ta pozwala również na pokazanie innych ekranów końcowych, w zależności od odpowiedzi.
Ukryte pola
Sposób na umieszczenie w linku wartości, które już się poznało. Przykładowo jeśli chcemy wysłać pytania do swoich klientów, możemy wysłać do nich automatycznie linki z parametrami, które pozwolą na sprawdzenie później, który klient odpowiedział w konkretny sposób. Dzięki temu rozwiązaniu w ankiecie nie trzeba zadawać pytań identyfikujących.
Scoring
Każda odpowiedź może mieć określona ilość punktów (również ujemnych). Dzięki temu po wypełnieniu całego formularza składającego się z wielu pytań – dla każdego użytkownika otrzymujemy całkowitą ilość punktów. To pozwala na określenie jak bardzo dany użytkownik jest zainteresowany/pasuje do naszego ulubionego profilu klienta.
Dlaczego tak mi się podoba?
Wygląd
Przede wszystkim Typeform wygląda bardzo dobrze. Jest to narzędzie, w którym nie potrzebujesz mieć dużych umiejętności graficznych. Wszystko jest do skonfigurowania nawet dla osób, które na co dzień nie zajmują się grafiką. Dużym atutem jest dobry wygląd zarówno na desktop, ale też na urządzeniach mobilnych.
Logika
Doskonale sprawdza się możliwość przechodzenia do pytań, w zależności od tego, co użytkownik odpowiada w poprzednich pytaniach. To powoduje, że niepotrzebnych pytań nie trzeba uruchamiać, a najistotniejsze dla użytkownika kwestie mogą być doprecyzowane dodatkowymi pytaniami.
Ukryte pola
Możliwość dodawania parametrów poprzez URL daje bardzo dużo dodatkowych możliwości. Dzięki tej funkcjonalności można dowiedzieć się o swoich użytkownikach dodatkowych danych.
Szeroka lista integracji
Integracja zarówno z wieloma systemami marketing automation, Google Sheets, Google Analytics, ale też np Zapiera, który może posłużyć do integracji prawie ze wszystkim.
Jak zacząć korzystanie z Typeform?
Chcesz skorzystać z Typeform?
Jestem certyfikowanym partnerem Typeform. Jeśli więc potrzebujesz pomocy w konfiguracji narzędzia, lub potrzebujesz moich innych usług wypełnij ten formularz.
