Wolność finansowa – wprowadzenie

dochód-pasywnySkoro jesteś na tej stronie, prawdopodobnie interesuje Cię, czym jest wolność finansowa i jak można ją osiągnąć. Niezależnie od tego jaki sposób wybierzesz, kilka zasad pozostaje niezmiennych. Zasady osiągania sukcesu i wolności finansowej są zawsze takie same. W tym artykule poznasz te zasady.

Wolność finansowa – zasady

 1. Chcąc poprawić swoje życie, zacznij od swojego nastawienia.
 2. Weź odpowiedzialność za zdarzenia w swoim życiu.
 3. Jedyne ograniczenia co do tego, kim możesz być i co osiągnąć, pochodzą od Ciebie.
 4. Nie przejmuj się przeszłością i przyszłością. Zajmij się jedynie teraźniejszością, to od niej zależy przyszłość.
 5. Wyznacz sobie cele – wszystkie zrealizujesz.
 6. Nie przejmuj się, się jeśli ktoś krytykuje Twoje działanie.
 7. Nigdy się nie poddawaj.

Chcąc poprawić swoje życie, zacznij od swojego nastawienia.

Nie osiągnie wolności finansowej ktoś, kto nie chce się zmieniać i uczyć. To co koniecznie musisz zmienić to nastawienie. Jeśli myślisz, że coś możesz zrobić, lub że czegoś zrobić nie możesz – w obu przypadkach masz rację. Nastawienie może być Twoimi skrzydłami, lub Twoją kulą u nogi. To Ty wybierasz. Jeśli wierzysz w to, że uda Ci się osiągnąć wolność finansową, na pewno ją osiągniesz.

Weź odpowiedzialność za zdarzenia w swoim życiu.

To życie w społeczeństwie nauczyło nas zrzucać odpowiedzialność na innych lub na czynniki zewnętrzne. Usprawiedliwiamy swoje niepowodzenia różnymi czynnikami, zamiast uświadomić sobie, że tak naprawdę sami się przyczyniamy do ich powstawania. Również sukcesy często tłumaczymy zewnętrznymi czynnikami, np. szczęściem. Proces przerzucania odpowiedzialności na innych lub na coś pozbawia nas kontroli nad własnym życiem. Odpowiedzialność oznacza w wielu przypadkach przyznanie się przed sobą do wielu błędów. Wystarczy jednak zaakceptować, że błędy zdarzają się każdemu i jest to normalne. O wiele łatwiej wtedy przyjąć odpowiedzialność za swoje życie, a tylko taka postawa pomoże osiągnąć sukces lub finansową wolność.

Jedyne ograniczenia co do tego, kim możesz być i co osiągnąć, pochodzą od Ciebie.

konik-polnyZ ograniczeniami związana jest historyjka o konikach polnych, które zostały umieszczone w pudełku, w którym na górze była szyba. Kiedy jeden z koników próbował wyskoczyć z pudełka obijał sobie głowę o szybę. Po pewnym czasie koniki zaczęły już skakać wyłącznie na odpowiednią wysokość, aby nie uderzyć się w głowę. Nawet po zdjęciu szyby skakały już tylko na „bezpieczną” wysokość. Ludzie często zachowują się właśnie tak samo jak koniki polne z historyjki. Siedzą w ciasnym „pudełku” swoich ograniczeń i nie próbują wyskoczyć, pomimo tego, że „szyby” dawno nie ma i tak naprawdę już nic ich nie ogranicza poza własnym myśleniem. Myślą tylko o tym, że wyskoczenie nie jest możliwe. Jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową nie ograniczaj się i nie daj sobie założyć takiego ograniczenia. Społeczeństwo bardzo często próbuje na nas wywrzeć taki wpływ. Bardzo ważne, aby nie dać się tak zmanipulować i włożyć do ciasnego „pudełka”.

Nie przejmuj się przeszłością i przyszłością. Zajmij się jedynie teraźniejszością, to od niej zależy przyszłość.

Nie bądź niewolnikiem swojej przeszłości. Każdy ma jakąś przeszłość, ale to nie oznacza, że przez to musi mieć już zaplanowaną teraźniejszość i przyszłość. Jeśli w teraźniejszości podejmiesz decyzję i będziesz działać w kierunku wolności finansowej, taką wolność osiągniesz bez względu na to co było kiedyś. Ważne też, aby nie tracić energię zamartwianie się tym, co będzie.

Wyznacz sobie cele – wszystkie zrealizujesz.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces lub wolność finansową, nie rób tego po omacku. Wyobraź to sobie jak sterowanie statkiem. Bez odpowiedniego przygotowania, kompasu, mapy, umiejętności posługiwania się nimi oraz umiejętności sterowania samym statkiem ciężko będzie dopłynąć do portu, do którego chcesz dotrzeć. Możliwe, że przy odrobinie (albo raczej dużej ilości) szczęścia dopłyniesz do jakiegoś portu, ale na pewno nie do tego, do którego pragniesz dopłynąć. Podobnie jest z osiąganiem sukcesu. Ciężko będzie Ci go osiągnąć bez przygotowania, wiedzy oraz wyznaczania celów. Cele są drogowskazem, którym możemy podążać. Bez kompasu będziesz płynąć dłużej, możliwe że będziesz dryfować w miejscu lub po jakimś czasie wrócisz do punktu wyjścia. Bardzo ważne, aby planować swój sukces. Zaplanuj jak chcesz osiągnąć wolność finansową, wyznacz sobie cele zaczynając od najmniejszych, kończąc na tych wymagających więcej wysiłku.

Nie przejmuj się, się jeśli ktoś krytykuje Twoje działanie.

Inni ludzie często nie zrozumieją na czym polega Twój plan. Równie często nie będą wierzyć, że Ci się uda. Dlatego na pewno nie unikniesz sytuacji, w której ktoś krytykuje Twoje działania. Ważne, aby nie przejmować się tym. To Ty masz plan, a nie oni. Falę krytyki najlepiej zignorować. Nie staraj się na siłę przekonywać kogoś do swoich racji. Inni ludzie mają swoje poglądy, a Ty masz swoje.

Nigdy się nie poddawaj

To oczywiste, że nie wszystko od razu się uda. Czasem trzeba będzie poświęcić trochę więcej czasu niż według planu. Ważne jednak, aby być konsekwentnym w swoich czynach i nastawieniu. To od konsekwencji zależy, czy osiągniesz swoje cele.

Podsumowanie

Jeśli chcesz osiągnąć wolność finansową, korzystaj z tych zasad. Jeśli nie masz pomysłu na osiągnięcie wolności finansowej skontaktuj się ze mną. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie o mnie.

Prezentacja online

W każdy poniedziałek o godzinie 20:00 jest prowadzona prezentacja online sklepu Familo. Możesz wypełnić poniższy formularz, a otrzymasz przypomnienie w dniu prezentacji.


This article has 3 comments

 1. Piotr Dudziński Odpowiedz

  Tak się cały czas zastanawiam nad tym koniecznym planowaniem i wyznaczaniem drogi.
  Czy nie wystarczy po prostu nie tracić z oczu celu, czy rzeczywiście można to porównywać do czegokolwiek i upierać się, że konieczne jest to ufanie tylko we własne siły.
  Może wystarczy ustalić sobie cel, a może istota polega tylko na tym, by w ogóle wyruszyć, a już świat dopomoże reszcie.
  Wszak Kolumb odkrył Amerykę nie dlatego, że jej szukał, tylko dlatego, że chciał znaleźć nową drogę do Indii.
  Podobnie było z Argonautami.
  Tak więc istotne jest chyba w ogóle wyruszyć ale być gotowym na to, że nasz cel może okazać się tylko wabikiem i próbą naszej wiary, bo oto los przygotował dla nas coś o wiele większego.
  I warto tu chyba przytoczyć słowa milionera :
  ” Cokolwiek robisz, pamiętaj, że Bóg jest nad tobą ”
  I jeszcze „Alchemik” Coelho, gdzie okazuje się, że wprawdzie skarb był w twoim ogrodzie ale by go odnaleźć, trzeba było zwiedzić pół świata.
  Więc może to jednak droga i wyruszenie jest celem.
  Piotr Dudziński ostatnio opublikował…Grupa Marketingowa GRUPA100kMy Profile

  • Jakub Ruciński Odpowiedz

   Moim zdaniem najważniejsze to mieć cel i tak jak napisałeś nie tracić go z oczu przez cały czas. Wyznaczanie drogi jednakże przyspiesza jego osiągnięcie, cały czas kierujemy się w kierunku celu i jesteśmy z każdą chwilą coraz bliżej. Nie błądzimy (lub mniej błądzimy) po różnych portach. Kolumb odkrył Amerykę, która nie była jego celem. Tak samo dążenie do wolności finansowej może spowodować, że przy okazji osiągniemy też inne fajne rzeczy, których nie planowaliśmy osiągnąć. Należy też zauważyć, że Kolumb zrobił coś czego jeszcze nikt inny nie zrobił, a my mamy możliwość wsparcia się na doświadczeniach osób, które już wolność finansową osiągnęły. Zgodnie z zasadą uczenia się na błędach innych możemy wyeliminować działanie, które nie doprowadzi nas do sukcesu, a robić tylko to co nas przybliża. Bez względu na to co robimy warto wierzyć w to, że jakaś wyższa siła wspiera nas w naszych działaniach. Na pewno wzmocni to naszą motywację i konsekwencję w dążeniu do celu.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge

Po co to pytanie?